Írásbeli figyelmeztetésben részesítette Balog Zoltán Baán Lászlót – Aztán jót röhögtek

  • narancs.hu
  • 2016. február 12.

Villámnarancs

Napok óta a „habonyozással” van tele a sajtó, mely kifejezés a kreatív képkölcsönzés egy kétségkívül hungarikumnak tekinthető módozatát jelöli. Ez végre az Emmi-nek is leesett.

A képkölcsönzési botránnyal kapcsolatban az Emmi ezt írta az Indexnek:

„Balog Zoltán írásbeli figyelmeztetésben részesítette Baán László főigazgatót (…) a Szépművészeti Múzeum a kölcsönzési szerződés megkötése előtt nem kérte Balog Zoltán, az emberi erőforrások miniszterének hozzájárulását, pedig törvényi kötelezettsége lett volna.”

Nos, ebből leginkább az derül ki, hogy ha Habony legközelebb képet vagy más múzeumi műtárgyat, lovasszobrot, díszkardot, szárnyasoltárt szeretne kölcsönbe, akkor forduljon személyesen a miniszter úrhoz.

Hogy miért vagyunk ebben olyan biztosak? Főleg azért, mert az index cikkéből az is kiderül, „a figyelmeztetésnek egyelőre más munkajogi következménye nincsen, a múzeum vezetője a helyén maradt”. Vagyis Balognak nem a tényleg százmilliókban mérhető felelőtlenség és mérhetetlen pofátlanság fáj, hanem az, hogy neki nem szólt senki.

De miért is szólt volna pont neki bárki is? Nem az ő szintjén intéződnek az ilyen ügyek.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.